Monday the 21st - - .

Młodzież Szkoły Podstawowej Nr 2 na Kongresie Społecznej Odpowiedzialności Nauki w Krakowie.

W poniedziałek 16 września uczniowie klas ósmych, udali się w gościnne progi Uniwersytetu Jagiellońskiego, by w Auditorium Maximum wziąć udział w Kongresie Społecznej Odpowiedzialności Nauki- Nauka dla Ciebie. Powitani przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zostali zaproszeni do udziału w panelach naukowych.

Pierwszy z nich był poświęcony naukom ścisłym – przede wszystkim astronomii i fizyce. Uczniowie mieli szansę zarówno spotkać i posłuchać postaci, znanych z programów telewizyjnych ( „Galileo”, „Sonda 2”), jak i możliwość obejrzenia najnowszych osiągnięć pracowników Politechniki Świętokrzyskiej – łazików marsjańskich, w tym pojazd- zwycięzcę tegorocznej edycji prestiżowego konkursu- „ European Rover Challenge”.

Druga część kongresu poświęcona była tematom humanistycznym- w szczególności historii i służbie współczesnej technologii na rzecz owej dziedziny nauki. Pracownicy lubelskiego Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej zademonstrowali stworzone przez siebie historyczne gry komputerowe, zaprosili nas do wirtualnego spaceru po gabinecie Marszałka Piłsudskiego i pokazali, jak pomóc w nauce mogą interaktywne mapy historyczne. Na ciekawą prezentację , poświęconą sposobom zapisu myśli ludzkiej na przestrzeni dziejów zaprosiła nas Pani z Biblioteki Jagiellońskiej. Uświadomiła nam długowieczność papieru i jednocześnie nietrwałość współczesnych nośników pamięci, takich jak płyta CD czy pendrive. Bogactwo tematyczne i różnorodność przekazu sprawiły, że każdy uczestnik kongresu mógł poszerzyć swą wiedzę, a być może zainteresować się taką dziedziną nauki, która do tej pory wydawała mu się nieciekawa.

Jadwiga Drzazgowska